Produkty na zaburzenia metaboliczne

W kompleksowej ofercie artykułów niezbędnych hodowcom krów nie mogło zabraknąć produktów na zaburzenia metaboliczne tych zwierząt. Są one bowiem narażone na wiele dolegliwości, którym można zaradzić ograniczając stres, a także zapewniając odpowiednie warunki bytowania czy wysokiej jakości pożywienie, zawierające m.in.: witaminy dla krów. W odpowiedzi na wyjątkowe potrzeby krów i ich hodowców na rynku pojawiają się coraz to doskonalsze rozwiązania, umożliwiające walkę z najczęstszymi problemami.

Kwasica i ketoza u krów

Do najpopularniejszych zaburzeń metabolicznych krów należą kwasica i ketoza. Pierwsza wynika z zbyt dużego namnożenia się bakterii w żwaczu, co skutkuje obniżeniem pH i obumieraniem drobnoustrojów odpowiedzialnych za trawienie. Cały proces zostaje więc zubożony – zwierzę przyswaja znacznie mniej energii, witamin i składników mineralnych, co prowadzi do następnych komplikacji. Kwasica może zostać wykryta w badaniu mleka, a jej najczęstsze objawy to:

  • zmniejszenie apetytu,
  • słabsze przeżuwanie i praca żwacza,
  • luźniejszy kał wraz z niestrawionymi częściami paszy,
  • schorzenia racic.

Kwasica u krów może powodować także zatrzymanie łożyska lub atonię macicy. Przyczyny rozwoju schorzenia można dopatrywać się w stresie, jednak znacznie częściej wynika ono z błędów żywieniowych – złej struktury i jakości paszy, nieodpowiedniej techniki karmienia, czy braku buforowania żwacza.

Ketoza u krów mlecznych to jedno z popularniejszych zaburzeń metabolicznych, jakie dotyka te zwierzęta. Narażone na jej rozwój są przede wszystkim osobniki po nadmiernym otłuszczeniu w okresie zasuszeniowym oraz wycieleniu, co wiąże się z olbrzymim spadkiem energii. Jeśli więc krowa zużywa do produkcji mleka więcej energii niż pobiera z pokarmu, powstaje deficyt, wymagający uruchomienia rezerw tłuszczowych. W wyniku ich spalania powstają ciała ketonowe, uszkadzające wątrobę i zatruwające organizm. Nierozpoznana i nieleczona choroba może prowadzić do śpiączki, a nawet śmierci zwierzęcia. Stąd też każdy hodowca powinien odpowiednio planować żywienie swego stada w trudnych dla niego okresach.

Bufor dla krów

Do jednych z podstawowych dodatków żywieniowych, chroniących zwierzęta przed rozwojem schorzeń metabolicznych jest bufor dla krów. Produkt ten stosowany jest w celu przywrócenia odpowiedniego poziomy pH w żwaczu, co stymuluje także namnażanie pożytecznych bakterii trawiennych. Hamuje dalszy rozwój kwasicy, poprawia apetyt, a co za tym idzie pomaga chronić zwierzę przed dalszymi problemami metabolicznymi.

Niektóre bufory dla krów mlecznych zawierają także cenne minerały i witaminy, poprawiające wygląd skóry, sierści i racic. Inne najlepiej sprawdzają się w określonych sytuacjach. Jeśli nie masz pewności, jaki produkt będzie odpowiedni dla Twojej hodowli, zachęcamy do kontaktu z naszą firmą. W oparciu o zalecenia lekarza weterynarii pomożemy Ci dokonać najkorzystniejszego zakupu. Posiadamy olbrzymie doświadczenie, którym chętnie dzielimy się z naszymi klientami.

Tłuszcz chroniony dla krów wysokoenergatycznych

Aby zapewnić odpowiedni bilans energetyczny oraz nie zaburzać stosunku między paszami objętościowymi i treściwymi, coraz więcej hodowców wybiera tłuszcz chroniony dla krów wysokoenergetycznych. To rozwiązanie pozwala uniknąć nadmiernego zużycia energii, a co za tym idzie rozwoju poważnych zaburzeń metabolicznych. Tłuszcz Palmit jest bezpieczny dla żwacza, a przy tym stanowi znakomite uzupełnienie energii, której zwierzęta hodowlane potrzebują teraz znaczenie więcej.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz